tomekblogigry

Historia gry Mahjong

Istnieje wiele legend na temat pochodzenia gry Mahjong. Według powszechnej opinii twórcą zabawy była mieszkanka dworu chińskiego Króla Wuwang panującego ponad tysiąc lat przed naszą erą. Teoria zakłada, iż znudzona kobieta wyrzeźbiła z kości słoniowej i bambusa figurki domina. Gdy ukończyła swoją pracę zaprosiła do gry mieszkańców pałacu. Zabawą szybko zainteresował się filozof Konfucjusz. Miłośnik humanitaryzmu, poprawności, mądrości i edukacji dostrzegł w grze sposób na rozwój własnego intelektu. Rozwinął zabawę wprowadzając więcej postaci i ustanawiając nowe zasady. Nazwa gry odnosi się do „ćwierkającego wróbla” symbolizującego wierność, przywiązanie oraz spotkanie w kręgu przyjaciół. Teoria jednak zakłada, że gra przeznaczona była jednie dla klasy rządzącej.

Mahjong mógł powstać w wyniku połączenia domina z chińskimi karcianymi grami. Naukowcy udowodnili, że na przełomie X i XI wieku wymienione zabawy były bardzo popularne w Chinach. Zwłaszcza na ternie Szanghaju, Kiangsu oraz Anhwei. 

Jednak do tej pory badacze nie znają pełnej historii gry. Problemem jest fakt, iż żaden chiński dokument nie wskazuje by Mahjong pojawił się w Chinach przed 1900 rokiem. Dokładne dzieje gry znane są dopiero od lat osiemdziesiątych XIX wieku. Chińskim Mahjongiem zainteresowali się zachodni kupcy nawiązujący współpracę z państwami Wschodu. Charakter zabawy szybko zyskał tak ogromne zainteresowanie, że w 1920 roku Mahjong stał się jedną z najpopularniejszych gier w Ameryce. Głównym propagatorem był Amerykanin J. P. Babock autor książki pt. „Zasady gry w Mah-Jonga”. 

Pisarz-przedsiębiorca uprościł nieco zasady i stał się hurtowym eksporterem sprzętu do gry. Mahjong zaczął pojawiać się w innych krajach, a każde państwo zmieniało zasady gry pod gust swoich mieszkańców. Paradoksalnie głównym wyznacznikiem metod gry był amerykański podręcznik. Z czasem Mahjong stał się popularną grą hazardową. Zasady i metody wymagają zaangażowania, sprytu oraz strategii i nie opierają się jedynie na szczęściu. Dzięki temu gra stała się wyzwaniem dla wielu zawodowych hazardzistów. Mahjong stał się również jedną z pierwszych gier wideo w salonach z automatami. 

Dzięki swoim wymogom jest obecnie jedną z najpopularniejszych zabaw na całym świecie.