tomekblogigry

Na czym polega gra Mahjong?

101554-marine-mahjong.jpg

Bardzo polubiłem grę logiczną Mahjong w wersji przeglądarkowej, bo pozwala ona grać zarówno online z jednym współgraczem, jak i bez, to znaczy, zawsze wtedy, gdy akurat mam ochotę i jestem sam. Już po pierwszym razie spostrzegłem, że to dobry trening. Moim największym przeciwnikiem jest wtedy uciekający czas. Na wirtualnej planszy są rozłożone 144 kamienie. Są one uporządkowane w rzędach, tak, iż przy początkowym rozdaniu tworzą one kwadrat. Absolutnym celem jest zebranie wszystkich kamieni w jak najkrótszym czasie. Kamienie można jednak zbierać tylko parami, to znaczy po dwa kamienie dokładnie tego samego rodzaju. W wersji bardziej tradycyjnej, gra się kamieniami na wzór tych oryginalnych z trzech kategorii: Smoków, Kwiatów i Pór Roku. Są to motywy geometryczne lub chińskie znaki z małymi cyframi arabskimi w rogu.

dla ciebie gry mahjong online !

Należy zwracać uwagę na wszystkie te elementy, które niezbyt różnią się kolorystycznie od siebie. I to mnie właśnie w tej grze pociąga: liczy się spostrzegawczość i jeszcze raz spostrzegawczość. Z jednej strony staram się wzrokiem ogarnąć całość planszy, a z drugiej strony muszę się bardzo pilnować, by nie biegać oczami od jednego brzegu do drugiego. Wtedy łatwo jest coś przeoczyć. Najlepsze wyniki osiągam, gdy skupionym i skoncentrowanym wzrokiem systematycznie kontroluję rząd za rzędem. A potem znowu zerkam na całość, by odkryć pary. Na początku miałem trudności ze znalezieniem właściwych par. Jakie kamienie mogę zebrać i dlaczego? Otóż istotne jest, by kamienie miały przynajmniej z jednej strony wolny brzeg. 

Z tego powodu zbieramy kamienie posuwając się od brzegu coraz bardziej w kierunku do środka. Zbierane w jednym ruchu kamienie nie mogą zbyt daleko od siebie leżeć, najlepiej, gdy są w tym samym rzędzie. Z czasem zacząłem sobie wyobrażać, że są to realne kamienie i przy ich zbieraniu nie wolno mi poruszyć pozostałych. Wyjątkiem od tej reguły są dwa takie same sąsiadujące ze sobą kamienie. Czasem w pary można łączyć kamienie, które mają tylko zbliżony motyw figuralny – na początku trudno wpaść na ten pomysł, z czasem łatwiej się takich sztuczek domyśleć. W ostateczności można zażądać podpowiedzi. Warto się również zastanowić, które spośród kilku pasujących kamieni najpierw wybrać, by zyskać dostęp do innych. Jeśli gram sam, mam określony limit czasu. Jeśli gram z kolegą, muszę zebrać więcej kamieni od niego.

zobac darmowe gry mahjong dla dzieci tylko dla ciebie ! super gry